רשלנות רפואית בלידה היא אחת מהעוולות הבלתי נסלחות הן בשל חומרתן ואי הפיכותן והן מאחר שהן הופכות את הרגע המאושר בחיי זוג לרגע שהופך  את החוויה המכוננת שלו כהוגים לסיוט מתמשך, אולי נצחי.
רשלנות רפואית בלידה עלולה להיגרם כתוצאה מסיבות שונות:
  1. אי שימת לב מספיקה של צוות המיילדות לסימנים האמורים להתריע ולאותת על מצוקה כגון דימום של היולדת, האטת דופק ועוד.
  2. נקיטת טכניקה שגויה במהלך הלידה הגורמת נזק  ליולדת או לוולד. התנהגות סבירה, מקצועית, של הצוות מונעת נזק אשר חוסר מקצועיות או התרשלות במילוי התפקיד גורמת אותו.
  3. הסתבכות הפלה מלאכותית כתוצאה מטכניקה שגויה של תהליך ההפלה, העלול להסתיים בנזק חמור לרחם ולקשיים ליולדת.
 
המונח רשלנות רפואית בלידה כולל גם ואולי בעיקר סוגים שונים של רשלנויות במהלך ההיריון, אם בשל אי קיומן של בדיקות תקופתיות במהלכו ואם בשל פירוש מוטעה של תוצאותיהן.
פרמטרים שונים עשויים להתכנס לכלל ההגדרה רשלנות רפואית ובהם:
  1. אי ביצוע כל הבדיקות הנדרשות במועדן כגון:  סקירת מערכות, שקיפות עורפית, חלבון עוברי, אולטרא סאונד ושורה של בדיקות פשוטות יותר ובהן: דם, שתן, לחץ דם, משקל ועוד.
  2. אי אבחנה מדויקת של תוצאות בדיקות ואי הפניית הרופא להמשך מעקב וטיפול.
  3. שימוש בתרופות הורמונאליות בעלות תופעות לוואי חמורות עד כדי היתכנות מוות הניתנות במהלך טיפולי פוריות. כאשר רופא אינו מיידע את האישה ההרה על אודות הסיכונים הכרוכים בשימוש בהורמונים, חוסר וידוא כי האישה הבינה כנדרש את משמעות הטיפול או, לחלופין, לא חתמה על טופס המעיד ומאשר כי היא נתנה את הסכמתה לטיפול לאחר שהבינה את מלוא המשמעויות הגלומות בו.
  4. רשלנות רפואית בהקשר פוריות כרוכה גם באי אבחון מדויק של הבעיה במועדה. אם וכאשר נעשה אבחון שגוי, או לא אובחנה כל בעיה בפוריות. בתחום זה נזק עלול להיגרם גם בגלל קבלת טיפול שגוי וגם בגלל הזמן שעובר.
 
רשלנות רפואית בלידה עשויה להתברר גם לאחר מהלך תקין של היריון, אשר במהלכו לא התגלעה כל בעיה שהיא ולמרות זאת נולד תינוק הסובל מנזק מוחי או מפיגור שכלי מובחן. במקרה כזה סביר להניח כי הרשלנות נעשתה במהלך הלידה.
תוצאותיה של רשלנות רפואית הן קשות בכל מישור. הנזק הבלתי הפוך עשוי או עלול לבוא לידי ביטוי בבעיות מוטוריות קשות, בפרכוסים קבועים, בבעיות תנוה, בבעיות קוגניטיביות, בחוסר יכולת להשתלב במסגרת חברתית נורמטיבית. כמו כן טיפול בתינוק שנולד פגוע עולה הון תועפות.  חייהם של הוריו עלולים להיהפך לקשים מנשוא.
ייתכן קושי להוכיח רשלנות רפואי  בהקשר פיגור שכלי או שיתוק מוחין שהסיבה להם היא בעיה באספקת חמצן, מאחר  שכל אחת משתי הבעיות עלולה להיגרם הן במהלך ההיריון על רקע מחלה כל שהיא אצל האם או בגלל פגמים לא מאובחנים במוח העובר, והן בלידה עצמה ייתכן קושי לאבחן את מקורה. 
רשלנות רפואית בלידה עלולה להיות תוצאה של אי זיהוי תופעה שבה נכרך חבל הטבור סביב  צווארו של העובר, הגורם מעצור בדרך ירידתו של התינוק ברחם ולהתקבעותו באגן לקראת הלידה.
רשלנות יכולה להיגרם כתוצאה מהאטת הדופק העוברי המחייב, לא אחת, זירוז הלידה וסיומה באמצעות ניתוח קיסרי. הימשכות הלידה במצב זה ואי פעילות הצוות המיילד לסיומה המהיר עלול לגרום נזק לתינוק.
במצבי לחץ ומצוקה גובר הסיכון לרשלנות רפואית, במיוחד במצב המחייב שימוש במכשירים כגון מלקחיים. שימוש חפוז ורשלני במכשיר עלול לגרום לשברים בגולגולת התינוק ופגיעה מוחית.
ייתכן גם מצב של העדר סטריליזציה שעלולה לגרום לזיהום  או חום גבוה המסכנים את התינוק.
רשלנות רפואית לעולם מכאיבה ומצערת, ודאי כאשר נגרם בה נזק בלתי הפיך הדן את חיי התינוק – אשר מן הסתם יגדל – ואת חיי הוריו לבלתי נסבלים. גם בהינתן העובדה, כי בדיקות סדירות ורציפות שנערכו במהלך ההיריון לא העלו שום חשש או חשד לנזק כל שהוא העתיד להיגרם, בלידה עצמה עלולים להיגרם נזק קשה ביותר בגלל התופעות שצוינו לעיל.
את הנעשה אולי אין להשיב אבל בפני הורי תינוק שניזוק באופן קשה ובלתי הפיך פתוחה הדרך לתבוע את הגורמים השונים המעורבים בלידתו בגין רשלנות רפואית. עצם התהליך קשה ומייסר אבל אולי עשוי להיות בו סוג של פיצוי (אף ששום הון שבעולם לא יפצה אל הסבל ועל עגמת הנפש).
המאמר באדיבות משרד עורכי הדין גיא ניסים & אביחי דר – המתמחים ברשלנות רפואית בלידה, הריון, ניתוחים, תאונות שונות ועוד http://www.gn-law.co.il


 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
[תקנון[למעלה] {מאמרים}
לייבסיטי - בניית אתרים