כל היריון הוא תקופה לא פשוטה שכל כולה ציפייה לרגע המרגש שבו יגיח לאוויר העולם תינוק חדש - אולם למרבה הצער ישנם גם מקרים שבהם עקב רשלנות רפואית בלידה ההתרגשות הופכת לעוגמת נפש אדירה, בלתי נתפשת כמעט.

במקרים אלה מומלץ להתייעץ עם עו"ד בעל ניסיון רב בכל הקשור בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה. אמנם הוצאת הצדק לאור והפיצוי הכספי לא יצליחו להקהות את הקושי, אולם יש בכך נחמה מסוימת, מה גם שבמקרים שבהם היילוד סובל ממצוקה חמורה - למשל שיתוק מוחין - לכסף ישנה חשיבות רבה מבחינת אפשרויות הטיפול והעזרה לתינוק.

שיתוק מוחין

כשמדברים על שיתוק מוחין הכוונה היא לקבוצה רחבה של הפרעות מוטוריות בדרגת חומרה גבוהה, עקב פגיעה במוחו של העובר במהלך הלידה (או עוד בזמן ההיריון במקרים מסוימים).
שיתוק מוחין (הידוע גם בשם CP, ראשי תיבות של Cerebral Palsy) לא גורם למגבלות קוגניטיביות או רגשיות, אלא להפרעות מוטוריות בלבד, אולם עקב אופיין החמור של הפגיעות המוטוריות הן משפיעות משמעותית גם על הנפש.
קבוצת ההפרעות המוטוריות מסווגת על פי הפיזור האנטומי (בגפה אחת בלבד - מונופלגיה; באחד מצדדי הגוף - המיפלגיה; בשתי הרגליים ובגב - דיפלגיה; בשלוש גפיים ובנוסף גם בגב - טריפלגיה; בכל הגפיים ובנוסף גם בגב - קוודריפלגיה), ועל פי אופי הפגיעה: תנועתיות יתר ובנוסף היעדר יכולת לבצע את התנועות באופן מדויק (אטטוזה), עוויתות או תנועות בלתי רצוניות (כוריאה), שרירים נוקשים וליקויים בשליטה המוטורית (ספסטיות) או היווצרותם של מנחים לא תקינים (דיסטוניה).
שיתוק מוחין עקב רשלנות רפואית בלידה הוא תוצאה של השתהות ללא הצדקה בביצוע הלידה או אי ביצוע ניתוח קיסרי למרות שעל פי מבחן ה"רופא הסביר" היה בכך הכרח.
אם אכן התנהלות הצוות הרפואי במהלך הלידה חורגת מגבולות ה"רופא הסביר" - מונח משפטי שעל מנת להבין אותו לאשורו כדאי להתייעץ עם עורך דין - והוכח כי החריגה היא זו שהובילה לשיתוק מוחין, הרי שישנו סיכוי טוב כי התביעה תתקבל.

פרע כתפיים

מצוקה אחרת שעלולה להיווצר עקב רשלנות רפואית בלידה היא פרע כתפיים - מצב בו כתפיו של העובר נתקעות בתעלת הלידה אחרי שהראש שלו כבר יצא.
במקרים אלה נדרש הצוות הרפואי למלוא יכולותיו ובנוסף חובה כי בחדר הלידה יהיה רופא שבאמתחתו ניסיון בניהול לידות שכאלה וכן רופא נוסף לצידו.
ביצוע מרושל של לידה המתאפיינת בפרע כתפיים עלול לגרום לשבירת עצם הבריח של היילוד, לפגיעה הנקראת ERB (סוג של שיתוק) או לנזקים נוירולוגיים אחרים, ובמקרים קשים במיוחד אף למותו של היילוד.
רשלנות רפואית בלידה המתאפיינת בפרע כתפיים עלולה לבוא לידי ביטוי באי ביצועו של ניתוח קיסרי למרות ממצאים שחייבו זאת, באי נוכחות רופא מומחה כפי שנדרש, או בביצועה של לידת מלקחיים למרות שהבדיקות מראות כי העובר גדול (ועל כן עלול לסבול מפגיעה עצבית במקרה של לידת מלקחיים). בכל המקרים האלה מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה.


 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
[תקנון[למעלה] {מאמרים}
לייבסיטי - בניית אתרים