נפגעת מבן זוגך? מה עושים?

דינים משפטיים המתייחסים לשאלות של יוחסין, הורות, נישואים וגירושים מצטרפים אל זכויות וחובות הנובעות ממעמד משפחתי וקובעים את דיני המשפחה בישראל. דינים אלו יכולים לשמש אזרחים שנפגעו מבן זוג ואף מקנים להם את הזכות להגיש תביעה פלילית. יחד עם זאת, יש לזכור כי דיני משפחה בישראל נבדלים מענפי משפט אחרים.
ברמה המשפטית, דיני משפחה ייחודיים במקורות הדין המהותי שלהם. ערכאת השיפוט עבור טיפול בפגיעות בין בני זוג נקבעת בהתאם להשתייכות הדתית של המתדיינים. המשמעות היא שבני זוג יהודים מתדיינים במסגרת שונה מאשר בני זוג נוצרים, מוסלמים וכן הלאה. מעבר לכך, קיימת חקיקה טריטוריאלית משלימה ולכן בתי משפט אזרחיים למשפחה הם בעלי סמכות שיפוט מקבילה. סמכות זו קיימת רק בחלק מענייני המשפחה אולם היא יכולה לעזור לאדם הנפגע מהתנהגות בן או בת הזוג. בתי משפט למשפחה מוסמכים לדון בסכסוכים אזרחיים בין בני המשפחה וזאת לעומת הדין הדתי, החל על המרת דת וגם על נישואים, גירושים ומזונות. בנושאים רגישים של אימוץ, אפוטרופסות, ירושה או חלוקת רכוש קיימת חקיקה אזרחית.

מה מוגדר בתור התנהגות פלילית?
לא כל פגיעה בתוך המשפחה יכולה להיחשב התנהגות פלילית. החוק קובע סדרה של התנהגויות שליליות מסוימות ומתייחס אליהן בתור בלתי חוקיות. בחוק יש כללי עשה ואל תעשה וההפרה שלהם מלווה באישום בביצוע עבירה פלילית. עבירה זו נחשבת חמורה מאוד ובגינה עשוי אדם לעמוד לדין ולהיענש בסנקציות קשות. למרות שמשפט פלילי מסדיר יחסים בין פרטי החברה ולעיתים תקף גם לפגיעות בתוך המשפחה, הוא מתנהל בין המדינה כישות קולקטיבית לבין החשוד או הנאשם.

הדבר הראשון אותו כדאי לעשות לאחר שנפגעים מבן או בת זוג הוא לפנות לייעוץ מקצועי אצל עורך דין. תפקידו של עורך הדין להבין האם מדובר על התנהגות העולה בקנה אחד עם מסגרת החוק, להמליץ על תביעה ובמידת הצורך להפנות את הלקוח גם לעזרה נפשית, סיעודית או משטרתית. עורך דין מכיר היטב את סעיפי החוק ויודע להבחין בין התנהגות הגוררת הפעלה של דיני משפחה לבין התנהגות פלילית. בנוסף, עורך הדין יכול להעניק תמיכה ללקוח וכך לחסוך עבורו את עוגמת הנפש של ניהול תביעה ארוכה.

בחירת עורך דין פלילי
טיפול בדיני משפחה שונה בתכלית מטיפול בנושאים פליליים. הטיפול בדיני משפחה מתבצע מול ערכאות משפטיות נמוכות יחסית ולעיתים מערב גם התנהלות מול בתי דין, בעוד המשפט הפלילי עשוי להגיע לבתי משפט מחוזיים ולמעלה מכך. בחירת עורך דין היא במובן הזה לא רק צעד משפטי חשוב ונכון, אלא גם הצהרה שצפויה ללוות את התובע לאורך זמן. בעת בחירת עורך דין פלילי כדאי להביא בחשבון את הניסיון, את הרקע ואת ההסמכה. אם מדובר על פגיעות בתוך המשפחה שגובלות בתחום הפלילי כדאי גם לבחור עורך דין המכיר את הדינים הרלוונטיים. גיבוש כתב תביעה המביא לידי ביטוי הן את הדין הפלילי והן את דיני המשפחה הוא הדרך הנכונה להתמודד עם פגיעות של בן או בת זוג.

הקושי של התמודדות עם פגיעות מבן או בת זוג הוא ייחודי. פגיעות אלו משפיעות על תחושת הביטחון, על התא המשפחתי ועל מערכת היחסים מול חברים או במקום העבודה. אין סיבה לחיות עם פגיעות מאף סוג ומערכת החוקים העומדת לרשות האזרח מאפשרת טיפול הולם בהן. אנו ממליצים להקדים תרופה למכה ולפנות מוקדם ככל האפשר אל המומחים של משרד עורכי דין פלילי - שביט & קנטור. התייעצו איתנו ובואו להבין מתי פגיעה בדיני משפחה הופכת להיות עבירה פלילית. 


 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
[תקנון[למעלה] {מאמרים}
לייבסיטי - בניית אתרים