כיצד להוציא תעודת יושר?
 
לעיתים, כאשר תגישו מועמדות למשרות מסוימות, תידרשו להציג למעסיק "תעודת יושר". הכוונה היא למסמך הנקרא "מרשם פלילי" ובו יופיעו כל הרישומים המשטרתיים והפליליים, במידה ואכן קיימים רישומים כאלה אודותיכם. הוצאת התעודה היא תהליך פשוט וקל ונעשה באמצעות פנייה למשטרת ישראל.
 
מה זה בדיוק תעודת יושר?
לכל אזרח ישנו תיעוד של עבר פלילי במחשבי משטרת ישראל. המידע הקיים במרשם הפלילי מהווה מעיין אישור עבור מעסיקים על יושרו של אדם. מעסיקים רבים דורשים שגיליון הרישום יהיה ריק, או שלא יופיעו בו הרשעות. תיעוד של אזרח במחשבים המשטרתיים מורכב מארבעה חלקים. החלק הראשון הוא רשימת הרשעות בבית משפט ופסקי דין שלא הייתה בהם הרשעה. החלק השני מורכב מתיקים קיימים שבהם הוגש כתב אישום אך הדיון בהם לא הסתיים. החלק שלישי מכיל תיקים שנסגרו, בין אם מחוסר עניין לציבור ובין אם ממחסור בראיות. החלק הרביעי מורכב מתיקים שהתיישנו. במגזר הפרטי מתכוונים לעיתים קרובות לרישום שאין בו שום עבר פלילי. אם נתבקשתם על ידי מעסיק פרטי להוציא תעודה זו, מומלץ להגיש את העמוד הראשון מגיליון הרישום שקיבלתם מהמשטרה. שימו לב כי אינכם מחויבים להציג בפניו את המרשם המלא.
 
באילו מקרים נידרש להוציא מסמך כזה?
גופים שונים עשויים לבקש ממועמדים להציג תעודת יושר במהלך שלבי הקבלה לעבודה או לפני מתן רישיון לעיסוק בנשק. התעודה, במקרים כאלה, היא ניסיון של המעסיק לוודא שאין לאדם עבירות קודמות שהוא עלול לחזור עליהן. ישנם מעסיקים רבים אשר משתמשים במסמך זה על מנת לבחון את אמינותו של המועמד. במקרים רבים כאשר אדם מגיש מועמדות למכרז בגוף ציבורי הוא יידרש להמציא את הגיליון מהמרשם המשטרתי או לחתום על כתב ויתור לטובת אותו גוף ציבורי, כדי שגוף זה יוכל לקבל אותו מהמשטרה. מקרים נוספים בהם אתם עשויים להידרש לכך הם בהוצאת רישיונות ואישורים מטעם המדינה. רישיונות אלו יכולים להיות רישיון לנשיאת נשק, רישיון נהיגה לרכב ציבורי, אישור תעסוקה וכדומה.
 
מה קורה אם אינני מעוניין לחשוף את המידע הזה?
במידה ותסרבו להציג את תיעוד הרישום פלילי המשטרתי, קבלתכם לעבודה זו או אחרת הדורשת מכם את התעודה בתהליך המיון שלה, כמעט בוודאות תידחה. לעבודות המצריכות שימוש בנשק, לא תוכלו להתקבל באופן וודאי. לכן, מן הראוי לפעול בדרך הנכונה והישרה ולא לנסות את מזלכם בעניין.
 
אז איך בעצם מוציאים את התעודה?
את המסמך תוכלו לקבל בפניה למשטרת ישראל. בפנייתכם תצטרכו לבקש את גיליון הרישום הפלילי שלכם, שאליו מתכוונים המעסיקים. שימו לב כי לא בכל תחנה ניתן לקבל שירות כזה וכדאי לברר טלפונית האם בתחנת המשטרה הקרובה אליכם קיים שירות זה. כאשר אתם ניגשים לתחנה, עליכם להביא שתי תמונות פספורט בגודל ארבעה וחצי סנטימטרים אורך ושלושה וחצי סנטימטרים רוחב, בצילום של העמוד הראשון של הדרכון שלכם ותעודה מזהה נוספת. על מנת למנוע מאנשים אחרים גישה לתיעוד שלכם במחשבים המשטרתיים, אתם נדרשים להציג שתי תעודות מזהות – תעודת זהות ודרכון. בנוסף, תתבקשו למלא טופס פשוט עם פרטים מזהים, ולחתום. בסיום התהליך השוטר  יחתום גם הוא על הטופס וידפיס עבורכם את האישור. הוצאת תעודת יושר היא בסך הכל תהליך פשוט וקל שלא יבזבז לכם זמן רב.
 
לייעוץ וסיוע משפטי מקצועי בעל ניסיון- יש לפנות למשרד עו"ד פלילי בצפון, בחיפה ובקריות  - שביט & קנטור.
 
 


 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
[תקנון[למעלה] {מאמרים}
לייבסיטי - בניית אתרים